Šetříme dětem

Rozrostla se vám právě rodina nebo jen přemýšlíte, jak svým dětem dávat šikovně peníze stranou? Způsobů, jak spořit svým ratolestem, je hned několik a na rozdíl od minulých let rodiče například u stavebního spoření nesvazují nařízení, která jim dříve bránila s prostředky snadno nakládat. Pestrá je i nabídka pojištění pro děti, která rodině pomohou v případě úrazů či vážných nemocí. Podívejme se na ně blíž.

Spořicí účty a termínované vklady

Vedle spořicího účtu v bance jsou termínované bankovní vklady asi nejjednodušším způsobem, jak spořit pro děti. Nevýhodou této bezpečné metody je, že úroky, o které se vaše peníze zhodnotí, nejsou příliš vysoké a je možné, že ani nepřekonají inflaci, která z hodnoty peněz rok co rok po částech ukrajuje. V případě, že by inflace vzrostla, zůstaly by vaše prostředky „uzamčené“ v nevýhodném produktu, pokud byste je předčasně nevybrali. S tím ale bývají spojené různé sankce.

Stavební spoření

Po právu je stavební spoření, chcete-li „stavebko“, v Česku jedním z nejpopulárnějších finančních produktů. Není divu. Státní příspěvek a garance vkladů z něho dělají produkt, který vaše peníze bezpečně zhodnotí. Rodiče dnes navíc nepotřebují souhlas opatrovnického soudu, aby mohli smlouvy v případě potřeby nebo uplynutí nejvhodnější šestileté lhůty vypovědět. Některé stavební spořitelny navíc stále zvýhodňují děti při uzavírání smlouvy tím, že není nutné při splnění určitých podmínek platit vstupní poplatek. Na maximální státní příspěvek (2000 Kč) dosáhnete, když za rok na účet vložíte alespoň 20 000 Kč. Optimální doba spoření při úložce 20 000 Kč za rok je šest let. V některých případech může být i delší, záleží na aktuálních podmínkách úročení smlouvy. Spořitelny mohou po splnění určitých podmínek úročení snížit. V takovou chvíli je vhodné smlouvu vypovědět a založit novou na dalších šest let.

Doplňkové penzijní spoření

Spořit dětem na penzi? Na první pohled to zní možná bláznivě, když je to tak vzdálená budoucnost, ale nesmysl to rozhodně není. Právě naopak. Dítěti můžete spořit v „penzijku“ od narození klidně jen 300 korun měsíčně, a už tak dosáhnete na pravidelný státní příspěvek. Spolu s vhodně nastavenou strategií těchto fondů – vybírat můžete hned z několika variant od konzervativních (bezpečných) až po odvážné (rizikovější) – udělá i pár stokorun odkládaných pravidelně stranou hezkou sumu. Po šedesáti letech může jít dítě do penze klidně jako milionář. Po 18. narozeninách mohou děti dokonce část peněz ze spoření vybrat, nicméně tuto variantu příliš nedoporučujeme – smyslem tohoto spoření je skutečně odkládat peníze na penzi, nechat je co nejdéle úročit, a zajistit si tak slušnou rezervu a klidné stáří.

Podílové fondy

Čím dál častěji se objevují také smlouvy, které pro děti zakládají rodiče v rámci investičních fondů. Princip je podobný jako u doplňkového penzijního spoření. Díky pravidelnému investování, které je možné i po stokorunách, a dlouhodobému úročení můžete za pár desítek let vydělat opravdu hodně peněz. Investovat se dá samozřejmě i na kratší dobu. Nabídka fondů je velmi pestrá a dají se využít jak pro kratší konzervativní cíle do cca tří let, tak pro střednědobé a dlouhodobé cíle. Pamatujte, že bezpečnější konzervativní fondy nesou menší zhodnocení, zatímco fondy, které investují do rizika, mohou vydělat více, ale zároveň je u nich i vyšší možnost, že bude jejich hodnota kolísat.

Spoření do zlata

Pamatujete si, že se dětem dříve běžně dávaly po narození zlaté penízky nebo třeba náušnice? V řadě rodin se tato „tradice“ drží stále. I řada investorů vkládá část svých prostředků právě do zlata nebo jiných drahých kovů. Obzvlášť o zlatě se totiž říká, že je to bezpečný přístav, který si uchová hodnotu, i když se finanční trhy zhroutí, což už se v minulosti několikrát potvrdilo. Část svých prostředků můžete dětem uložit do zlata i dnes, například prostřednictvím investičních zlatých slitků nebo pamětních mincí.

Náš tip – Co si z toho vybrat?

Obecně lze říct, že pokud chcete investovat na pár let a chcete mít peníze po ruce, zvolte spořicí účet nebo termínový vklad na kratší dobu. Pro delší období okolo šesti let je jasnou volbou stavební spoření. U ještě vzdálenějších horizontů pak přicházejí na řadu doplňkové penzijní spoření nebo podílové fondy. Protože budete investovat třeba i deset a více let, můžete zvolit odvážnější strategii, kdy delší časový úsek zpravidla pokryje i případné kolísání hodnoty vaší investice.

Pojištění dětí

V nabídce českých pojišťoven lze najít několik pojistek, které jsou navrženy speciálně pro pojištění dětí. Ptáte se, proč děti pojišťovat, když nevydělávají? Už jenom proto, že jednou budou muset začít pracovat, a pokud by kvůli následkům úrazu nebo vážné nemoci nemohly, pomůže jim právě pojistné krytí od pojišťovny. Stejně tak pojištění pomůže i rodině, když bude muset jeden z rodičů zůstat doma a o nemocné či zraněné dítě se starat. Z pojistky je možné také uhradit nadstandardní pomůcky, léčbu či rehabilitaci.

Zvažujete, pro co se rozhodnout, a hodila by se vám rada? Pomůžeme vám. Společně posoudíme vaše možnosti a najdeme řešení, které vám bude nejvíce vyhovovat, a především vašim dětem jednou přinese „finanční polštář“ pro budoucnost