Pojištění odpovědnosti

Tomuto pojištění se také říká pojistka na blbost. V obchodě zakopnete, svým pádem způsobíte, že spadne vitrína, ve které byl křišťál. Prohlížíte si přilby na motorku a jedna Vám spadne. Vaše dítě hodí kostkou „tak dobře“, díky níž kamarádům milionářům praskne skleněná podlaha. (To se mimo jiné opravdu stalo, těžko říct, co bylo špatně. Kostka nebo nerozbitné sklo?) Jedete na kole a způsobíte dopravní nehodu. Zapomenete zastavit vodovodní kohoutek a vytopíte sklep nebo sousedy. „Blbostí“ je spousta a stávají se častěji, než si myslíme.

I tato odpovědnost je v různých limitech. Sjednává se na újmu na zdraví, na škodu na věci a finanční škodu. Tuto pojistku má většina obyvatel. Je skoro tak častá jako povinné ručení na auto.

Odpovědnost z výkonu povolání

Z této pojistky je hrazená neúmyslná a nahodilá škoda zaměstnavateli v pracovní době a v práci Vám určené. Vaše pozice je napsána nejen v pracovní smlouvě, ale také v pojistce. Pozor, je to pojištění dvou stran, zaměstnance a zaměstnavatele. Někdy se stává, že zaměstnanec svou činností způsobí škodu třetí straně (např. na stavbě v domě klienta rozbije okno) a zaměstnavatel chce, ať vše zaplatí pojistka zaměstnance. Škodu však nemá zaměstnavatel, ale ta zmíněná třetí strana.

Zaměstnavatel má být pojištěn z podnikatelských rizik, a poté může škodu požadovat po zaměstnanci. (Třeba spoluúčast, která nebude zaměstnavateli vyplacena)

Nejčastějším dotazem klientů je, jestli jde pojistit pokladní a peníze. (např. před krádeží) Odpověď je jednoduchá. Peníze nelze pojistit. Krádež se musí nahlásit na policii a viník se většinou i najde.

Nakonec jedna rada. Dávejte si pozor na výluky. Co hradí jedna pojišťovna, nemusí hradit druhá.