Cestujte v klidu. Jak sjednat spolehlivé pojištění?

Čas letních dovolených je tady. Plánujete si odpočinout v zahraničí? Vydat se do ciziny jen s modrou kartičkou evropského pojištěnce se může v některých zemích a situacích prodražit. Pár set korun za kvalitní cestovní pojistku se tak mnohonásobně vyplatí, už jen pro ten pocit klidu. Dělá to tak 80 procent Čechů. S našimi tipy si ji nastavíte tak, aby byla skutečně funkční. Kdybyste s čímkoliv potřebovali pomoct, jsme tady pro vás.

  1. Dejte si záležet na výběru

Cestovní pojištění sjednáte přes internet za pár minut, mezi pojistkami jsou ale velké rozdíly. Věnujte čas výběru a porovnejte více nabídek. Projděte si také podmínky, ať vás něco nemile nepřekvapí.

  1. Co nejméně výluk

Pozor na výluky, situace, kdy pojišťovna nevyplatí peníze. Čím méně jich bude, tím lépe. Typicky jsou to případy, kdy dojde ke škodě pod vlivem alkoholu. Některé pojišťovny nebudou třeba plnit za nemoci způsobené epidemiemi, žloutenku či jinými specifickými onemocněními. Nebo když nebudete škody bez odkladu konzultovat s asistenční službou. Výluky se mohou vztahovat i na terorismus či cesty do zemí, kam to úřady nedoporučují.

  1. Jste chronicky nemocní nebo těhotní? Zpozorněte

Jste-li dlouhodobě nemocní, dejte si pozor, protože pojišťovny někdy nemusí hradit z cestovního pojištění léčebné výlohy, které by v zahraničí s léčbou vaší nemoci souvisely. Naštěstí řada pojišťoven není takto striktní a spokojí se s tím, že byl váš zdravotní stav v posledním roce (výjimečně v posledních devíti či šesti měsících) stabilizovaný a nedošlo například k navýšení léků či změně léčby. Některé pojišťovny připraví nemocným zájemcům o pojištění speciální nabídku. Zvláštní pojistku musí mít také ženy, které jsou již ve vyšším stupni těhotenství.

  1. Raději vyšší limity

Pojišťovna peníze vyplatí do limitu, který sjednáte. Vše nad tuto částku budete s největší pravděpodobností muset zaplatit vy. S výší limitu při výběru pojistky netroškařte a pamatujte, že některé zdravotní úkony mohou být v zahraničí mnohonásobně dražší než v Česku. Zajímejte se i o výši dílčích limitů, například za stomatologická ošetření. Je dobré na to pamatovat obzvlášť, pokud někam letíte. Lidské tělo totiž často reaguje na změny atmosférického tlaku a už samotný pobyt v letadle, vysokohorská turistika nebo třeba potápění mohou způsobit, že začneme pociťovat zdravotní komplikace, které by se v běžné nadmořské výšce neprojevily.

  1. Větší klid s pojištěním odpovědnosti

Když způsobíte škodu někomu jinému, až už na zdraví, nebo na majetku, cestovní pojistka vám pomůže, jen pokud máte připojištěnou i odpovědnost. V některých státech se přitom částky za různá odškodnění pohybují v úplně jiných řádech než v Česku. Nepodceňte ani tuto oblast, základní balíčky pojištění odpovědnosti často neobsahují.

  1. Extrémní sporty jen s připojištěním

Jestli chcete strávit klidnou dovolenou a plánujete sportovat maximálně rekreačně, vystačíte si se základní variantou pojistky. Pokryje třeba i vodní lyžování či jiné plážové radovánky. U náročnějších sportovních aktivit už ale ověřte, zda nebude třeba připojištění. Podle obtížnosti se to týká třeba vysokohorské turistiky, jízdy na divoké vodě nebo potápění.

  1. Pojištění ke kartě nemusí stačit

Dost možná máte cestovní pojištění sjednané ke své platební kartě. Bod pro vás. Nevýhodou ale může být, že na výběr jsou většinou jen předem sestavené balíčky. Může se tedy stát, že takové pojištění nebude odpovídat aktivitám, kterým se plánujete věnovat, nebo nebude obsahovat třeba pojištění zavazadel či storna zájezdu. Řešením může být uzavření ještě jedné základní pojistky s připojištěním konkrétních rizik nebo vyššími limity.

Nechcete být přeci jen na sjednání cestovního pojištění sami? Rádi vám s tím pomůžeme. Společně vybereme nejvhodnější variantu, abyste si užili klidnou dovolenou.