Než šlápnete do pedálů – vše o pojištění kola i „sebe“
Kdo nejezdí na kole, není Čech. A v letošním specifickém roce to platí dvojnásob. Kvůli pandemii koronaviru Češi vykoupili jízdní kola. Obchodníci hlásí vyšší prodeje v řádu desítek procent oproti loňsku. A zvyšuje se i cena pořizovaných kol, dnes se pohybuje klidně v desítkách tisíc korun a není až takovou výjimkou, aby se kolem vás prohnal někdo na kole či elektrokole za sto a více tisíc korun. Do hry se tak stále více dostává i pojištění bicyklů pro případ krádeže nebo poškození. A stejně tak by měli cyklisté pamatovat i na vlastní odpovědnost za škody, které na kole způsobí. Na co je dobré myslet, než šlápnete do pedálů? Způsobů, jak pojistíte kolo i „sami sebe“, je hned několik.
Individuální pojistka
Začněme rovnou nejzajímavější alternativou pro majitele dražších kol. U vybraných pojišťoven totiž pojistíte individuálně kolo proti krádeži, živelní pohromě, nebo dokonce i proti poškození při nehodě či vandalismem. Zpravidla platí pojistka pro vnitřní i venkovní prostory v ČR i za hranicemi. Součástí těchto pojistek může být i cykloasistence, kterou oceníte v případě, že se vám kolo na výletě poškodí nebo se zraníte. Pojišťovna vám pak například domluví transport kola do blízkého servisu a jeho následnou opravu a postará se i o vaši dopravu do ubytování nebo do zdravotnického zařízení, pokud byste utrpěli zranění. Pojistit lze takto u vybraných pojistek kolo i elektrokolo. O tom, co je dobré si ohlídat, si přečtete dále. Podíváme se ještě na dvě další možnosti pojištění kola.
Cestovní pojistka
Pokud vyrážíte do zahraničí, možná vás jako první napadne cestovní pojistka. A budete mít pravdu, většina pojistek skutečně ve vyšších balíčcích nabízí i připojištění zavazadel, mezi která lze zařadit i kolo. Zádrhel ale může nastat třeba při krádeži – cestovní pojistky se totiž většinou nevztahují na případy, kdy vám kolo ukradnou venku, ale spíše jen z uzavřených prostor, jako je kolárna, hotelový pokoj nebo kufr automobilu.
Pojištění domácnosti
Když si sportovní výbavu pojistíte v rámci pojištění vaší domácnosti, bývá rozsah pojistné ochrany pestřejší. Existují i pojistky, které platí také pro venkovní prostory, a to v některých případech i za hranicemi. Musíte vzít ale v potaz, že všechna kola budou většinou zahrnuta mezi sportovní výbavu, na kterou se bude vztahovat jednotný limit pojištění. A nízký limit nemusí stačit, obzvlášť když si zloději „přibalí“ ke kolu třeba ještě lyže…
Na co si dát pozor?
Aby pojišťovna plnila, je nutné dodržovat stanovené podmínky. K těm základním patří zabezpečení kola. Pro případ krádeže venku nebývají kola například pojištěna v noci, zpravidla mezi 22. a 6. hodinou. Kolo musí být také v době krádeže připoutáno bezpečnostním zámkem k pevnému bodu, navíc na místě „k tomu určenému“. Aby člověk dokázal, že kolo na takovém místě zabezpečil, je dobré si ho vyfotit – usnadní to jednání s pojišťovnou.
Je třeba také správně nastavit pojistnou částku, podle toho, kolik vaše kolo stojí – v aktuálních podmínkách lze nalézt například limity končící na hranici 25 000 korun, ale i půl milionu. Přirozeně platí, že čím vyšší je pojistná částka, tím vyšší pojistné majitel zaplatí.
Pozornost věnujte také tomu, zda pojišťovna vyžaduje spoluúčast, může to být 1000 Kč, ale i 10, 20 a v ojedinělých případech i 50 procent z ceny kola.
Slevu na pojistném můžete získat, pokud je vaše kolo vybaveno například čipem udávajícím jeho polohu nebo jiným zabezpečovacím systémem, například tzv. syntetickou DNA, což bývá sprej s mikročásticemi, které usnadňují identifikaci ukradeného kola.
Myslete i na sebe a případné škody
Ukradené nebo zničené kolo je samozřejmě nepříjemné, ale ještě větší komplikace může způsobit, pokud na kole zaviníte dopravní nehodu. Představte si situaci, kdy kvůli vašemu nečekanému manévru na silnici strhne za vámi jedoucí řidič své auto do protisměru a srazí se s protijedoucí autem. Řidiči mají pro tyto případy povinné ručení, cyklisté by ale za následky takové nehody museli platit z vlastní kapsy a podle současného občanského zákoníku může jít často o milionové částky. Řešením je pojištění odpovědnosti v občanském životě, které platí pro případy, kdy způsobíte škodu druhým, a to právě i při sportu. Při zahraniční dovolené si můžete odpovědnost připojistit v rámci cestovní pojistky, pro tuzemské cyklojízdy doporučujeme individuální sjednání pojištění odpovědnosti za škody v občanském životě nebo v rámci rozšíření pojištění domácnosti.
A tip na závěr – myslete i na sebe a případná zranění, která můžete na kole (nebo jiném sportu) utrpět i vy sami. Kvalitní životní nebo úrazová pojistka vám pomůže přestát období, kdy vás například úraz vyřadí z pracovního procesu. Takové pojištění lze u vybraných ústavů sjednat i krátkodobě třeba na dobu, kdy máte naplánovanou cyklistickou dovolenou.
Nabídka pojištění pro cyklisty se v posledních letech rozšiřuje a rádi vám pomůžeme s výběrem vhodné alternativy a ohlídání všech výluk a podmínek. Už jen pro pocit jistoty, až se opřete do pedálů se toto řešení vyplatí.