Jak ušetřit na autopojištění…nejen v době koronaviru!

Pandemie koronaviru zásadně změnila, jak pracujeme, trávíme volný čas nebo nakupujeme. Nejezdíme tolik do kanceláří, méně cestujeme na dovolené do zahraničí, řadě z nás dovážejí nákupy až ke dveřím. To všechno jsou důvody, kvůli kterým dnes někteří najezdí autem mnohem méně kilometrů než dříve. A logicky se ptají: „Když s autem vyjedu z garáže jen občas, můžu ušetřit na jeho pojištění?“  Ano, můžete. Existují tři způsoby, jak to udělat. Ale máme i další tipy, které se při pojištění auta hodí.

První, ale dost extrémní způsob je tzv. depozit, tedy dočasné vyřazení vozidla. Jediným praktickým přínosem je, že během této doby nemusíte platit povinné ručení. Majitel odevzdá registrační značky, zaplatí poplatek 200 korun a platby povinného ručení může pustit z hlavy až na 12 měsíců. Vše je třeba vyřídit osobně na úřadě a jsou stanovené i další podmínky: vozidlo nesmí být po dobu depozitu provozováno, musí parkovat mimo veřejnou komunikaci a nesmí z něj být odstraňovány podstatné součásti.

Pojištění na část roku

Část majitelů, kteří auto využívají jen po určitou část roku, tak raději volí místo depozitu tzv. sezónní povinné ručení, které začaly pojišťovny v posledních letech nabízet. V takovém případě musí majitel stanovit měsíce, kdy s vozidlem nebude jezdit, případně jsou tyto měsíce pevně stanoveny pojišťovnou, např. od listopadu do března. Odpadá odevzdávání a vyzvedávání značek na úřadě, není třeba obnovovat smlouvu povinného ručení a pojistné je nižší než u běžného pojištění. Pojišťovna bude ale způsobené škody krýt striktně jen ve stanovených měsících. Pokud byste s vozem vyjeli v době, kterou pojistka nezahrnuje, bude to, jako byste žádné povinné ručení neměli.

Plaťte podle najetých kilometrů

Další možností je relativní novinka, kterou zatím nabízí pouze vybrané pojišťovny. Je to povinné ručení, kdy majitelé platí pojistné podle počtu najetých kilometrů. Princip je jednoduchý. Čím méně najezdíte, tím méně platíte. Když řidič najede méně kilometrů, než na kolik pojištění sjednal, pojišťovna mu vrátí přeplatek. Funguje to ale i naopak – s větším nájezdem stoupá i cena pojistného.

Tipů, jak za pojištění auta ušetřit, pro vás máme více. Mezi ty hlavní patří:

  1. Nechte si porovnat aktuální nabídku

I pojištění stárne. V době, kdy jste pojistku pro váš vůz sjednávali, mohla být skutečně nejvýhodnější na trhu, ale za ty roky mohly pojišťovny přijít s novými produkty, které vám budou vyhovovat více. Není na škodu si porovnat, co je aktuálně na trhu k mání. Pojišťovny vymýšlejí nové produkty s výhodami, které nebyly dříve možné. Často platí, že noví klienti mají nižší cenu než ti současní.

  1. Plaťte jen za to, co potřebujete

Nic není zadarmo. Když si zvolíte havarijní pojistku, kde je zdarma krytí rizik, které vůbec nepotřebujete, můžete se spolehnout, že pojišťovna jen rozpustila „poplatek“ v jiných položkách. Vybírejte si do pojistky tedy jen to, co skutečně potřebujete. Například úrazové pojištění posádky mimo řidiče je zbytečné – spolujezdci jsou pojištěni povinným ručením.

  1. Úspora díky „neznačkové“ opravě

Některé havarijní pojistky zohledňují, když klienti při případné opravě vozidla netrvají na značkových dílech. Pojišťovna takovým klientům nabízí levnější pojistné. V případě škody je pak třeba nechat vozidlo opravit v servisech ve smluvní síti pojišťovny, nebo vám pojišťovna vyplatí peníze v hotovosti a vy si opravu zajistíte sami.

  1. Nízká spoluúčast = vysoké pojistné

Součástí havarijních pojistek je i spoluúčast – tedy částka, kterou za způsobené škody zaplatíte z vlastní kapsy. Můžeme doporučit, abyste si vybírali pojistky se spoluúčastí stanovenou přesnou částkou než s procentním vyjádřením. Druhá možnost bývá pro klienty méně výhodná. Logicky také platí, že čím nižší spoluúčast máte, tím zaplatíte u havarijní pojistky více. Dá se s tím velmi dobře pracovat v době, kdy nemáte peněz nazbyt. Než havarijní pojistku úplně zrušit, je lepší dočasně zvýšit svou spoluúčast, díky čemuž budete platit méně na pojistném.

  1. Máte garáž? Zaplatíte méně

Pokud vaše vozidlo parkujete v garáži, kde je lépe chráněné před zloději a přírodními živly, může vám pojišťovna zlevnit pojistné. V garáži nebo v krytém garážovém stání je nižší šance, že vám vůz někdo poškodí nebo ukradne, než kdybyste ho parkovali na ulici. To stejné platí i o řádění živlů v podobě vichřic nebo krupobití.

  1. Aktualizujte hodnotu vozidla

Hodnota vozidla v čase klesá. Novější pojistky umí stanovit cenu vozidla automaticky a jak se snižuje, zlevňují se i platby pojistného. Pokud ale máte starší pojistku, je možné že je v ní stanovena stále stejná cena jako na začátku pojištění. Požádejte tedy raději o přepočet ceny vozidla, je pravděpodobné, že díky tomu ušetříte.