Pojištění invalidity: to je budoucnost ve vlastních rukou
Vážná nemoc nebo úraz vás mohou natrvalo vyřadit z pracovního života nebo zásadně omezit vaši schopnost pracovat. Že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, dokazují i statistiky. V Česku žije přes 420 tisíc lidí, kteří pobírají invalidní důchod. Čtvrtinu tvoří lidé do 44 let, tedy v plném produktivním věku. Spoléhat se ale pouze na státem vyplácený důchod nedoporučujeme, jeho výše se u nejvyššího stupně invalidity pohybuje ani ne na polovině průměrné mzdy. Chcete-li mít budoucnost ve vlastních rukou, máme pro vás jiné řešení: soukromé pojištění invalidity. Jak se nejlépe pojistit?
Invalidní důchod v kostce
Stupně invalidity jsou podle její vážnosti tři. Je to tabulková záležitost – nakolik je na základě zdravotního stavu omezena schopnost člověka pracovat, posuzují lékaři. Výše invalidního důchodu se vedle stupně invalidity odvíjí také od doby, po kterou jste odváděli peníze na důchodové pojištění, i podle vašich hrubých výdělků. O invalidní důchod si musíte aktivně zažádat. Jeho výplata není závislá na tom, zda jste, či nejste pojištění.
Co je dobré o pojištění vědět?
- Čím dříve si pojištění invalidity sjednáte, tím méně budete měsíčně platit – výše měsíčního pojistného je závislá i na věku pojištěného. Toto pojištění má největší smysl pro mladé lidi, na kterých jsou například závislé malé děti, mají závazky, jako je hypotéka, a před sebou desítky let produktivního života, kdy by je výpadek příjmů citelně zasáhl.
- Čím více stupňů invalidity do pojištění zahrnete a čím vyšší pojistnou částku sjednáte, tím bude pojištění dražší. Pojistěte ale minimálně 3. a 2. stupeň invalidity, kdy je schopnost pracovat již značně omezena. A pamatujte, že aby měla pojistka smysl, mělo by pojistné krytí dlouhodobě nahradit váš výpadek příjmů z pracovní činnosti.
- Pojistěte se proti všem příčinám vzniku invalidity, nejen proti úrazům. V 95 procentech případů u dospělých totiž invaliditu způsobí nemoc.
- Zajímejte se o to, zda se pojišťovna spokojí s uznáním invalidity státem, nebo bude vyžadovat posudek od vlastních lékařů. Může se stát, že některé pojišťovny, na rozdíl od státu, člověka za invalidního neuznají a peníze nevyplatí.
- I pojištění invalidity má své výluky. Ověřte si například, zda pojistka pokryje i invaliditu způsobenou stále častějšími psychickými a psychiatrickými onemocněními (souvisí s nimi téměř každý pátý invalidní důchod). Dále mohou podmínky vylučovat invaliditu vzniklou při úrazu pod vlivem alkoholu nebo při rizikových sportech.
Nabídka pojištění invalidity je rozsáhlá a mezi pojišťovnami panují výrazné rozdíly. Rádi pro vás jednotlivé pojistky porovnáme a vybereme vám tu, která bude nejlépe odpovídat vašim potřebám a bude mít co nejméně možných háčků.