Stavební spoření

je produkt s konzervativním zhodnocením nejčastěji 3,4% (pro klienty, kteří spoří opravdu dvacet tisíc za rok), a to díky získání státní podpory deset procent z vložené částky. Maximálně to však činí 2 000 Kč. Proto se vyplatí dávat do stavebního spoření právě těch 20 000 Kč ročně.

Výhoda tohoto spoření spočívá v tom, že si můžete vzít úvěr ze stavebního spoření, abyste si nemuseli brát stoprocentní hypotéku. Je důležité také říci, že se zde po celou dobu nemění úroková sazba. Není tu žádná fixace. Stavební spoření nejčastěji používáme na drobné opravy v bytě (rekonstrukce kuchyně, koupelny apod.).

Nevýhodou stavebního spoření je to, že peníze musí být na účtu stavebního spoření šest let, při dřívějším výběru přicházíte o státní podporu a není zde ani jiná možnost částečného výběru.

Překlenovací úvěr ze stavebního spoření je na dobu mezi uzavřením smlouvy a získání nároku na řádný úvěr ze stavebního spoření. Nevýhodou překlenovacího úvěru je, že platíte pouze úroky, a to z celé jistiny (dluhu). I přesto, že už máte na účtu svého stavebního spoření své vlastní prostředky, tak si stejně vlastně půjčujete ze svého, a to po celou dobu, než vám vznikne nárok na řádný úvěr.

Podmínka nároku na úvěr ze stavebního spoření je daná zákonem:

  • naspoření cílové částky

  • dosažení hodnotícího čísla (to zohledňuje dobu spoření, pravidelnost splácení, výši splátky)

  • spoření musí být minimálně 2 roky

Potřebujete aktuální informace k jednotlivým stavebním spořitelnám? Chcete se poradit?